Bel ve Boyun Ağrılarına Çözüm

Bel ve Boyun problemi çağımız en büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir. Günlük bilgisayar kullanımının artmasıyla büyüyen bu sorun, bizi sağlığımızdan ederken, nelere dikkat etmemiz gerekir?

Saatlerimizi bilgisayar başında harcıyor oluşumuzun karşılığında, boyun ağrıları ve sırt ağrılarıyla yüzleşiyoruz. İş yerimizde ve evimizde bu ağrılardan şikayet ederek yaşıyor olmamız, bizi sadece daha zor bir hayata mahkum etmekte. Yaşam kalitemizi düşürürken, rahatsız duruşumuz gün boyunca keyfimizi kaçırmakta. Kemiklerimizin güçsüzleşmesi ve kaslarımızın tembelleşmesiyle, vücudumuzun performansı düşmekte.

Duruşumuzun bozulması zamanla iskeletimizin eğrilmesine ve bu da bizi uzun vadede çok büyük fiziksel sorunlara götürmektedir. Bu büyük problemle yüzleşmeden önce, hayat şartlarının bizi hareketsizliğe mahkum edişine karşılık önlemler almalıyız. Bel ve boyun ağrıları bizim farkına varmadığımız bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Bunlardan en önemlisi uyku kalitemizin fark edilebilir bir ölçüde düşmesi. Sabahları yeterli süre uyuduğumuz halde, gün boyu uykusuzluk hissi çekmemiz, bel ve boyun ağrılarımızın şiddetini göstermektedir. Kalitesiz uykunun ise beraberinde getirdiği bir çok problemle karşılaşmaktayız. Yani problemlerin en başına dönmemiz gerekirse, bizim hiç önemsemediğimiz oturuş pozisyonu, sorunun kaynağını oluşturmaktadır. Egzersiz eksikliği ise bu problemlerin yanında bel ve boyun ağrılarını şiddetlendirmektedir.

Gündelik hayatınızın çok küçük bir bölümünü buna ayırarak, hayattan daha çok keyif alabilirsiniz. Sadece bel ve boyun egzersizlerini oturduğunuz yerden yapabilir, gıda ile kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Süt ürünleri ve sodanın kalsiyum deposu olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra badem takviyesiyle kemikleriniz içten güçlenirken, basit kas egzersizleri ile dışardan destek sağlayabilirsiniz.

Ayak bileğimizin güçsüzlüğü yürüyüşümüzü etkilemekte ve uzun sürede kaslarımızın yetersizliğine yol açmaktadır. Yetersiz kaslarımız ise duruşumuzu bozarak bel ve boyun ağrılarını artırmaktadır. Hafta sonları kısa yürüyüşler omurganızı, kalça kemiğinizi güçlendirerek sizi daha doğru bir duruşa yönlendirecektir. Ayrıca oturduğunuz sandalyede dik pozisyonunuzu bozmamak için bel yastığı kullanmak, en önemli etkenlerden biridir. Bel yastığı kullanımı her ne kadar önemsiz gözükse de, çok küçük ve kolay bir çözümdür.

Gözümüzde büyüttüğümüz gündelik on dakikalık bir kas çalıştırma alışkanlığı, bizi kısa sürede daha dinç kılarak hayattaki işlerimizi yapmamızda kolaylık sağlayacaktır. Yastık kullanımı ve gıda takviyesi kesinlikle ihmal edilmeyecek unsurlardır. Hafta sonları ayırılabilecek yarım saatlik yürüyüşler ise, mükemmel duruşu kaçınılmaz kılacaktır. Artık hangi elbiseyi giysek taşıyabilir, hangi ortama girsek duruşumuzla dikkat çekebiliriz. Önemli olan, sağlıklı bir yaşamın beraberinde, mutluluğu getirdiğini bilmektir.