Evde Klasik Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır

Sevgi değer mutfağa değer veren ev hanımları ve beyleri bu gün sizlerle beraber ramazan pidesinin nasıl yapılacağına dair püf noktalarını ve yapım aşamalarını sizlerle paylaşacağız.Evde Klasik Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır

İlk olarak malzemeler;

orta boy pide için 4-6 kişilik

300 gram un

30 gram kuru maya yaklaşık fındık büyüklüğünde

40 gram tuz bir tatlı kaşığının yarısı

bir tutam şeker

200 mililitre su kulak memesi kıvamında

İlk olarak derin bir kabın içerisine unumuzu ekliyoruz. Farklı bir kabın içerisinde suyun içerisine kuru mayayı ile edip şeker ile mayalama işlemini gerçekleştiriyoruz (yaklaşık 4-6 dakika) mayalama işlemi gerçekleşince su, maya, un, tuz hepsini bir araya getirip iyice yoğurmaya başlıyoruz.

Burada dikkat edilecek hususlar hamuru ne kadar çok yoğurursak o kadar iyi sonuçlar alırız. Bir diğer püf nokta ise mayalama işlemi sırasında su-şeker karışımı mayalama işlemini hızlandırır ve hamurunuzun iyi kabarmasını sağlar.

15 dakika üzeri kapalı bir şekilde hamurun kabarmasını bekliyoruz. Bu arada farklı yemek tarifi deneyebilirsiniz.

Evde Klasik Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır15 dakika dinlenen hamuru tekrardan alıp kabarıklığı gitmesi için 30-45 saniye kadar tekrar yoğurma işlemi yapıyoruz. Bunun ardından yaklaşık 30 dakika kadar bir mayalama süresi için tekrardan hamurumuzun üzerini kapatıp bekliyoruz.

Mayalama işlemi tamamlandıktan sonra pidemizin şekil verip pişirme işlemi kalıyor bunun için hamurumuzu geniş bir tezgâhın üzerine alıp tepsimizin boyutunca açarak üzerine parmak uçlarımızla içeri doğru bastırıyoruz ki pişerken yukarı doğru kabarmadan şekil almasını sağlıyoruz.

Üzerine isteğinize bağlı olarak yumurta ve susam veya çörek otu kullanabilirsiniz. Ben yumurta sevmem diyorsanız üzerinin kızarması için az su ve bir tutam un kullanabilirsiniz. Fırınımız önceden ısıtılmış 240 derecede yaklaşık 25-30 dakika arasında pişirmeye bırakıyoruz.

Afiyet olsun…