İnşaat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmedir ?inşaat 

İnşaat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmedir ?

İnşaat Sektörü;

İnşaat sektörü, çalışma alanlarının en ağır ve tehlikesi büyük olan bir sektörüdür. Bu sebeple, inşaata başlamadan önce, inşaat yapılacak alanın zemininin mühendisler tarafından kontrol edilmesi ve inşaatın yapılabilmesi için, ruhsat verilmesi gerekmektedir. Ruhsat verilen kat miktarınca yapılmalı ve zeminin deprem dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle arazi şartlarının müsait olduğu alanlarda inşaat yaparken, yüksek binalar yerine, alçak ve geniş binaların yapılması tercih edilmelidir. Böylelikle hem doğal afet zamanlarında, hem yangın ve benzeri durumların meydana gelmesinde, hem müdahale, hem de, binayı ve mekânı terk etmek kolaylaşmış olur. Bina yapılana kadar, devamlı olarak işçilik ve kullanılan malzemeler mühendisler tarafından incelenmeli, ona göre de yapıma devamlılık raporları verilmelidir. Asla malzemeler eksik kullanılmamalı, yapılan iş ve elde edilecek maddi gelir, insan hayatının önüne geçmemelidir.

 İnşaat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmedir?

İnşaatlar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, güvenlik tedbirlerinin alınmasıdır. Ve herhangi olumsuz durum meydana geldiğinde, alınan güvenlik tedbirleri vasıtasıyla insanların derhal o mekândan uzaklaştırılmasını amaçlayan çalışmaların yapılmasıdır.

 Alınması gereken tedbirlerden kısaca bir kaçını sıralamak istersek;

İnşaat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmedir ?

1- İnşaat alanına çalışanlardan başkasının girmemesine dikkat etmek ve bunun için ” İnşaat alanına girmek tehlikeli ve yasaktır ” levhasını koymak,

2- Çalışanların kesinlikle başlarına baret takmaları

3- Sıva, boya veya yalıtım kaplama yapan işçilerin, yüksek yerlerde çalışırken, muhakkak emniyet kemerlerinin takılı olması,

4- Kullanılan vinç’in halatlarının kopma tehlikesine karşı, muhakkak her gün kontrol edilmesi,

5- Yangın merdivenlerinin muhakkak konulması,

6- Yangın alarm sistemlerinin eksiksiz ve çalışır durumda olması,

7- Elektrik panosunun acil müdahale için uygun olan yerlere konulması,

8- Kaçak akım rölesinin muhakkak kullanılması vs.

gibi daha çok sayabileceğimiz, yer ve şartlarına göre değişkenlik gösterebilecek bütün güvenlik tedbirleri alınarak yapılması gereklidir.

Related posts

One Thought to “İnşaat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmedir ?”

  1. Halis Sayar

    bir dönüşüm meselesi var ise en baştan dikkat edilmesi gereken konu eski yapının yıkımından başlıyor çevre binalara zarar vermeden yıkılmasından tutun oluşabilecek göçük veya heyelana da dikkat edilmelidir.

Comments are closed.