Ofisinizin Giriş Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?Dekorasyon 

Ofisinizin Giriş Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ofis dekorasyonu sadece müşteri ilişkileri için değil, orada çalışan kişilerin verimleri için de oldukça önemlidir. Ofislerin sirkülasyonunu iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar; müşteri sirkülasyonu ve çalışan sirkülasyonudur. Müşterilerin sirkülasyonu bir ofiste bulunan giriş, lobi, bekleme alanı, büyük ve küçük toplantı odaları, seminer odaları ile müşteri bay-bayan tuvaletleridir. Çalışan sirkülasyonu ise küçük gruplar haline veya bireysel çalışınlar mekanlar, teknik mekanlar, resepsiyon arkası, yemek alanı, oyun ve dinlenme alanı ile çalışan bay-bayan tuvaletleridir.Ofisinizin Giriş Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ofislerde sirkülasyonun amacına göre dekorasyona gidilmelidir. Örneğin müşteri sirkülasyonunda estetik öğeleri ön plana çıkartabilirken, çalışanların günlerini geçirdiği çalışma alanlarında süsleme, farklı bir çok rengin kullanılması ve detaylar gibi pek çok kullanım çalışanı yoracak, verimini düşürecektir.

 Ofisinizin giriş dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Müşteri sirkülasyonunun ana basamağı giriştir. Giriş, diğer adı ile antre, müşteride ilk izlenimin oluşturulacağı mekandır. Girişin müşteriye yönelik olarak daha sıcak durması tercih edilmelidir. Bunun için duvar, zemin ve tavan ilişkisi irdelenmelidir. Zemin malzemesi tasarıma göre belirli yerlerde değişiklik gösterebilir. Örneğin; girişte başlayan parke döşemesinin ortasına farklı bir malzeme yerleştirilip onunla müşteri sirkülasyonlarına yönelim sağlanabilir.

Ofislerde zemin malzemesi seçiminde dikkat edilecek husus, kolay temizlenebilir ve estetik bir görünümdür. Bu yüzden en çok tercih edilen yapı malzemeleri granit, seramik, parke ve epoksidir. Ofis zeminlerinde kolay temizlenememesi yüzünden halı flex ve benzeri elemanlar kullanılmamalıdır.

Duvar malzemesine baktığımızda, mekanın ferah gösterilmesini sağlayan en önemli öğenin duvar olduğunu görebilmekteyiz. Dar bir giriş mekanında duvarların açık renk kullanılması mekanı olduğundan daha geniş algılamamızı sağlamaktadır. Tasarıma göre duvar yüzeyinin belirli yerlerinde ahşap, çelik gibi elemanlar yerleştirilebilir. Çok olmamakla beraber nişler kullanılabilir. Zeminden başlayacak bir hareket duvar üzerinden tavana geçirilebilir.

Related posts