Şike Nasıl Yapılır ?Türkiye 

Şike Nasıl Yapılır ?

Şike, bir çıkar karşılığı anlaşarak is yapmak demektir. Türkiye de buna danışıklı dövüş de denilmektedir. Şike, milyonlarca kişiyi etkileyen bir müsabakada da daha az insana hitap eden bir olayda da adil olmayan şekilde, sonucu etkileyecek davranışlarda bulunmak demektir. Gelelim şike nasıl yapılır konusuna.

Şike maddi veya manevi araçlarla olabilir. Maddi araçtan kasıt hepimizin bileceği üzere para, arazi gibi parasal kaynaklardır. Manevi araçlar ise kaybetmesini istediğimiz tarafa karşı onun geçmişte yapmış olduğu veya yapmayıp ta belirli materyal ile yaŞike Nasıl Yapılır ?pmış gibi gösterilip ona karşı kullanıldığı ve kaybetmesini istediğimiz tarafa psikolojik baskı oluşturmaya yönelik şeylerdir. Şike haksız kazanç demektir.

Mücadeleden sıyrılıp kolaya kaçarak başarıyı elde etmeye çalışmaktır. Oysa bilmekteyiz ki hak edilerek kazanılmış küçük zaferler dahi hakkımız olmadan kazanılan büyük zaferlerden daha değerli olacaktır.

Küçük çocukların sokak aralarında oynadığı maçta desteklediğimiz tarafın kazanması için karşı tarafa gidip kaybetmelerini söylemek kısa sureli onları mutlu etmeye yetecektir fakat aslında onlara mücadele etmeden de galip gelinebileceğini göstererek iyilik etmek yerine kötülük etmeye yol açacaktır. İste şike ister küçük bir mücadele olsun isterse büyük bir mücadele olsun yanlış bir harekettir. Bunu söyledikten sonra gelelim son yıllarda sıkça yaşadığımız şike olaylarından bazılarına.

 Son Yıllarda Yaşanılan Şike Olayları

– 2011 senesinin Temmuz ayında içinde Fenerbahçe gibi büyük spor kulüplerinin de olduğu Türkiye Süper Ligi şike olayı ülkemiz de yankısı uzun suren bir olaydır. İçinde futbolcu ve yöneticilerinde olduğu bu şike dosyasından çok sayıda insan etkilenmiş bazıları ağır cezalara çarptırılmıştır.

– Ülkemiz dışında en etkileyici örneklerinden biri de İtalya liginde yaşanmış ve sonucunda Juventus takımının bir alt lige düşürülmesiyle sonuçlanmış bir şike olayıdır.

– Bu şike olayları sadece futbol takımlarıyla sınırlı kalmamış futbolu yöneten diye tabir edilen insanlar üzerinde dahi etkili olmuştur.

Related posts