Yağ Sanayisi Hangi Bölgelerde Bulunmaktadır?

Sanayiler hammaddeyi işleyerek bizim kullanımımıza sunarlar. Bu işlem sonucu meydana gelen ürüne isi sanayi ürünü adı verilir. Sanayi kuruluşlarının dikkat etmesi gereken en önemli husus hammaddeye yakınlık olmalıdır. Üreteceğiniz ürün için gerekli olan hammaddeye ne kadar yakın olursanız o kadar çok masraftan kaçınmış olursunuz.

 YAĞ SANAYİSİ

Yukarıda bahsedilen bu durum yağ sanayisi için de geçerlidir. Yağ sanayisi için öncelikle üretilecek olan yağ çeşidi belirlenmeli. Ülkemizde en fazla zeytin ve ayçiçeği yağı üretilmektedir. Bunlardan birinde karar kıldığın takdirde yapmanız gereken ikinci şey, üretmek istediğiniz yağın hammaddesinin en çok nerede bulunduğunu tespit etmelisiniz. Tüm bunlar bittikten sonra yapmanız gereken sermaye, yatırımcı, kuruluş yeri, çalışan gibi konuları halletmek. İşe başlayacağınız yerin doğru seçimi bunların hepsinden önde gelmektedir.

Yağ Sanayisi Hangi Bölgelerde Bulunmaktadır?

 AYÇİÇEĞİ YAĞI

Ülkemizin çoğu bölgesinde ve illerimizde ayçiçeği üretilmektedir. Fakat asıl önemli olan konu ayçiçeğinin en çok nerede yetiştirildiğidir. Bu esasla hareket edersek, Trakya ve Marmara Bölgesi’nin geneli ön plana çıkmaktadır. Zaten bakıldığında çiçek yağı fabrikalarının da en çok bu bölgelerde faaliyet gösterdikleri bilinmektedir. Ayçiçeği İç Anadolu, Karadeniz ve Ege’de de yetiştirilmektedir, fakat bu bölgelerdeki oran Trakya ve Marmara’ya kıyasla oldukça azdır. Bu sebepten dolay buralara çiçek yağı fabrikası kurmak firmalara zarar verebilir.

 ZEYTİN YAĞI

Yukarıda bahsedilen konular zeytin yağı üretimi için de geçerlidir. Zeytinin yetişmesi için en uygun iklim Akdeniz İklimidir. Bu sebeple üreticiler Ege ve Akdeniz’de zeytin yetiştirebilirler. Ege bölgesinde Edremit ve Aydın’da zeytin üretimi oldukça fazladır ve bakıldığında bu bölgede zeytin yağı sanayisi oldukça gelişmiştir. Zeytin yetişen diğer bölgelerde ise, tarla sahipleri genelde sofralık zeytin tarımı yaparlar.